Ekonomi

Nükleer tesislerde yangın güvenliği için yayınlanan yönetmelik

Nükleer Düzenleme Kurumu, nükleer tesislerde yangın güvenliğinin sağlanmasına ilişkin temel unsurlar ile tesisten sorumlu kişilerin görev, yetki ve sorumluluklarını belirlemiştir.

Nükleer Düzenleme Kurumu’nun Nükleer Tesislerde Yangın Güvenliği Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, nükleer tesislerde yangın güvenliğinin sağlanmasına ilişkin temel unsurlar ile nükleer tesis kurmak veya işletmek üzere kurulan kuruluşun görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi.

Kuruluş, tesisin tasarımının yangın güvenliği şartlarına uygun olmasını sağlamak ve tesiste yangın güvenliğini sağlamak için tesisin başlangıcından düzenleyici denetimine ve ilgili mevzuata uygun olarak faaliyetlerinin yürütülmesine kadar sorumlu olacaktır.

Ayrıca söz konusu kurum sahip olduğu yönetim sistemi kapsamında tesiste yangın güvenliğini sağlamak, sürdürmek ve izlemek için tesise özel programı onayladıktan sonra Nükleer Düzenleme Kurumuna sunacaktır. . Kurumun görüşleri alınarak oluşturulan program, kalifiye elemanlardan oluşan bir ekip tarafından uygulanacak ve tesis faaliyete geçmeden önce bu program uygulanacaktır.

Nükleer konunun güvenlik açısından değerli ekipman kullanımını gerektirmediğine karar verilen üniversite veya araştırma merkezi laboratuvarları gibi yerler söz konusu yönetmeliğin kapsamı dışında kalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu