Ekonomi

Morgan Stanley’den TCMB tahmini

TCMB’nin Haziran ayında faiz oranlarını artıracağına dair beklentiler de artıyor.

Son olarak Türkiye ekonomisine ilişkin hazırladığı raporda Morgan Stanley, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları doğrultusunda Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve yüksek faiz oranları ile daha konvansiyonel politikalar beklediğini belirtti.

Raporda, Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığına atanmasının klasik para politikasına dönüşün bir işareti olduğu belirtildi.

Seçim sonrası Türk lirasında değer kaybı ve finansal koşullarda sıkılaşma beklediklerini belirten kurum ekonomistleri, para biriminde dün olduğu gibi sert bir değer kaybı beklemediklerini, yıl- son iddialar 28 civarındadır.

Merkez Bankası’ndan 2 yılı aşkın aradan sonra ilk kez bu ay faiz artışı beklediklerini açıklayan kurumsal iktisatçılar, “Şimşek’in Hazine Bakanlığı’na atanmasının ardından politika faizinde normalleşme bekliyoruz. Finans ve TCMB yönetiminde beklenen değişiklikler. Para politikasında kademeli bir normalleşmenin tercih edileceğini düşünüyoruz.

22 Haziran’da yapılacak toplantıda politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 20’ye, Ağustos ayında da yüzde 25’e çıkmasını bekliyoruz.” terimleri kullandı.

Faiz oranlarına ilişkin belirsizliğin çok yüksek olduğunu vurgularken, “TCMB’de olası yeni atamalar ve bankanın iletişimi bu ayki toplantı öncesi görüşlerimizin farklılaşmasına neden olabilir.” o dedi.

JPMorgan faiz artırımı bekliyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini paylaşan bir diğer kurum JPMorgan, Haziran ayı toplantısında TCMB’nin faizi yüzde 25’e çıkarabileceğini ifade etmişti.

Kurum, yılsonu için yüzde 30 olan politika faiz indirimini korudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu