Haber

DSÖ Direktörü Ghebreyesus: Türkiye elinden gelenin en iyisini yapıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, deprem bölgesinde temaslarda bulundu.

Ghebreyesus, ziyaretlerinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmeye geldi.

“Kalbim Türk milletiyle”

Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Ghebreyesus, geçmiş olsun dileklerini ileterek, kalbinin Türk halkıyla birlikte olduğunu iletti ve yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diledi.

“Türkiye elinden geleni yapıyor”

Ghebreyesus, depremin büyüklüğüne ilişkin olarak Türkiye’de yürütülen çalışmalara işaret etti:

Bu şokun ve etkisinin gerçekten çok büyük olduğuna dikkat çekmek isterim. Türkiye elinden geleni yapıyor. Ancak Türkiye’nin uluslararası yardıma da ihtiyacı var. Dünya Sağlık Örgütü olarak bizlere iletilen öncelikler doğrultusunda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

“En büyük felaketlerden biri”

Gaziantep’ten Antakya’ya karayolu ile geldiklerini ve yolda gördükleri yıkımın inanılmaz olduğunu söylediler.  Ghebreyesus, depremin sadece bu bölgeyi değil 11 ili de etkilediğine dikkat çekti.

Depremin etkisi üzerine Ghebreyesus “44.000’den fazla ölüm ve 108.000’den fazla yaralanma ile bu, yakın tarihin en kötü felaketlerinden biri.”değerlendirmesini yaptı.

“Kolay bir iş değil”

Bugüne kadar gerçekleştirilen 55 bin tahliyenin kolay bir iş olmadığını vurgulayan DSÖ yetkilisi, saha çalışanlarına ve özellikle 14 bin kişiden oluşan UMKE yetkililerine ve gönüllülerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Uluslararası topluma yardım çağrısı

Nihayet  Ghebreyesus, uluslararası toplumu vaat edilen yardımı Birleşmiş Milletler finansmanı yoluyla sağlamaya çağırdı.

Tedros Adhanom  Ghebreyesus, dün Türk halkıyla dayanışma göstermek, sağlık görevlileri, çalışanlar ve depremzedelerle görüşmek üzere Gaziantep’e gelmişti.

Ghebreyesus’tan Hatay teması

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge eşliğinde  Ghebreyesus, bugün Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Belçika’nın kurduğu sahra hastanesini ziyaret ederek bir sağlık çalışanı ile görüşmeye geldi.

Gözden kaçırma DSÖ Direktörü Ghebreyesus sarsıntı bölgesinde: Yıkımlar yürek parçalayıcı Haberin Detayları

habersincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu