Ekonomi

Akfen Yenilenebilir Enerji Karbon Salınımını 5,5 Milyon Ağaç Azalttı

Güneş, su ve rüzgar gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten Akfen Yenilenebilir Enerji, 699 MW’lık konsey gücüne sahip olup, kuruluşundan bu yana Türkiye’nin karbon salınımının azaltılmasına 5,5 milyon tona yakın katkı sağlamıştır. Bu sayı 5,5 milyon ağacın ömrü boyunca sağladığı temiz havaya eşdeğer kabul ediliyor.

 Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisine kazandırılması amacıyla yatırımlarına aralıksız devam etmektedir. Akfen Yenilenebilir Enerji699 MW konsey gücüne sahip santrallerinde ürettiği yeşil ve saf enerji sayesinde. Yaklaşık 5,5 milyon ton karbondioksit eşdeğeri azalma tedarik edilen. Bu sayı yaklaşık 5,5 milyon ağacın ömrü boyunca sağladığı saf havaya eşdeğerolarak kabul edilir

Moody’s’in çevresel ve sosyal yönetişim ve sürdürülebilirlik araştırma ve değerleme şirketi Vigeo Eiris’in raporuna göre elektrikte dünyadaki tüm şirketler arasında birinci, Avrupa-Asya pazarında tüm bölümlerde ve yine tüm branşlarda birinci. Dünyanın ilk 30 şirketi arasında yer alan Akfen Yenilenebilir Enerjiistikrarlı portföyü ile öne çıkıyor.

Şirketin 228,7 MW su, 121,4 MW güneş ve 348,8 MW rüzgar enerjisi olmak üzere toplam 699 MWKonseyin gücü, karbon emisyonlarının azaltılmasında etkili olmuştur.

Santrallerinde dünyaca ünlü VCS (Doğrulanmış Karbon Standardı), Altın Standardı ve Küresel Karbon Konseyi (GCC) Karbon sertifikasyon sürecini sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, karbon kredisi satışına da devam etmektedir. Şirketin 2011 den berikarbon emisyonu ofset ölçüsü 609 bin 980 tonulaşmış.

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE DENGELİ ÜRETİM PORTFÖYÜ”

konu hakkında bilgi vermek Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Vekili Mustafa Kemal Güngör,Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en istikrarlı üretim portföylerinden birine sahip olduklarını söyledi.

Mustafa Kemal Güngör, “Toplam kurulu gücümüzün yüzde 33’ü su, yüzde 50’si rüzgar ve yüzde 17’si güneş enerjisinden üretiliyor. Bu açıdan Türkiye’nin en dengeli yatırım portföylerinden birine sahibiz. Bu da bizi mevsimsel değişimlere karşı önemli ölçüde güçlü kılıyor ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini en iyi şekilde değerlendiren şirketlerden biri olmamızı sağlıyor.”dedim.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu