Ekonomi

TOKİ’nin deprem bölgesinde yapacağı dairenin maliyeti 1 milyon 700 bin lira.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), depremin yıkıma yol açtığı illerde önceden belirlenen rezerv alanlarda inşaat çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre ilk etapta yaklaşık 200 bin dairenin temeli atılacak. Geçen hafta yapılan kamu ihalelerinin ardından TOKİ, bu kez 23 ve 24 Şubat tarihlerinde olmak üzere 8 ihale daha düzenledi.

T24’ün ekonomi yazarı Çiğdem Toker’in bugünkü yazısında aktardığı bilgilere göre; Maraş, Malatya, Urfa, Antep ve Hatay illerinde planlanan konutlar için 8 ihale yaklaşık değer hesabı üzerinden 7 milyar lira büyüklüğe ulaşıyor. (6 milyar 906 milyon 679 bin 215 TL) Toplam yapılacak konut sayısı 4 bin 119. Bu sayıya, Antep’in ilçelerine bağlı köyler için yapılacak 400 köy evi dahil dükkan ve ticaret merkezleri dahil değil.

Tekliflere bakıldığında konut başı maliyetin 1 milyon 600-1 milyon 700 bin TL civarında olduğu, bazı ihalelerde en düşük teklif fiyatlarının yaklaşık fiyatın üzerinde olduğu görülüyor. Bu da kamunun tasarruf bölümüne yazılması gereken indirimin ihalede gerçekleşmediği anlamına geliyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu