Haber

Meteoroloji’den 10 şehre sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre yurdun çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir, Sivas ve Giresun çevreleri yağışlı geçecek. yapılıyor.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanaklar; İç kesimlerde sulu kar ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışın Güneydoğu Anadolu bölgesi, Şırnak ve Hakkari çevreleri ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayının yanı sıra yer yer pus ve sis olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar örtüsü fazla olan eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Yağışların Diyarbakır’ın güneyi Antep, Adıyaman, Urfa, Mardin ve Batman çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm), Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun (20 cm’nin üzerinde) kar şeklinde olması beklendiğinden, buzlanma ve don nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanacak. Kar yağışı olan yerlerde zemin tipi şeklinde yağış gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor. Yağışların bölgenin batısında öğle saatlerinde, doğusunda ise gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde ise normalin 2-4 derece altında olması bekleniyor.

Rüzgarın ağırlıklı olarak güney ve güneybatı, yurdun güney kesimlerinde kuzey yönlerden hafif, orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu