Haber

Görevden alınan belediye başkanı beraat etti

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak kayyum atanan Silvan Belediye Eş Başkanı Naşide Toprak, 22 yıl 6 aydır yargılandığı davadan beraat etti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı ve Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı görevini yürütürken katıldığı basın açıklamaları, eylem ve etkinliklere katılması nedeniyle “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” ve Silvan Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilmesinin ardından Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) düzenlediği etkinliklere de katıldı. ” suçlamasıyla yargılanan Toprak’ın duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Toprak duruşmaya katılmazken, duruşma salonunda avukatı Sabahattin Acar hazır bulundu.

‘SİYASİ PARTİ FAALİYETLERİ’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, mütalaa makamının önceki duruşmada verdiği mütalaayı ceza istemiyle tekrar ettiği duruşmada Toprak’ın avukatı Acar, müvekkilinin katıldığı eylem ve olayların hukuka aykırı olduğunu söyledi. düşünce ve ifade özgürlüğü ile siyasi parti faaliyetleri anayasal güvence altına alınmıştır. .

Acar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “şok etkisi” yaratan eylem ve ifadelerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna ilişkin kararını hatırlatarak, müvekkilinin beraatini istedi.

SATIN ALMA KARARI

Mahkeme heyeti, savunmasının ardından Toprak’ın her iki suçtan da beraatine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu