Ekonomi

“Gas-stop” deprem bölgesinde ikinci faciayı önledi: Marmara’da hatlar hazır

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve BOTAŞ yetkilileri, deprem bölgesinde doğalgaz limitlerine ilişkin çalışmalar hakkında TBMM Sarsıntı Araştırma Komisyonu vekillerine bilgi verdi.

300 BİNDEN FAZLA ABONE KAYBI

EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir, 11 ildeki doğal gaz boru hattının 21 bin kilometre olduğunu söyledi.

Daşdemir, bölgedeki toplam 2 milyon doğal gaz abonesinin 336 bin azalarak 1 milyon 686 bine gerilediğini bildirdi. “Abone sayısındaki düşüşün yaklaşık yüzde 85’inin oturulamayan binalardan, kalan yüzde 15’in ise göçten kaynaklandığını tahmin ediyoruz.”söz konusu.

GAZ DURDURMA AFETİ ÖNLEDİ

Daşdemir, deprem bölgesinde kentsel doğal gaz iletim sınırındaki hasarın 1 milyar TL olduğunu kaydetti.

EPDK’nın ihale şartnamesi “gaz durdurma”Depremde malzemenin faydasını gördüklerini belirten Daşdemir, şöyle konuştu: “Bu ekipmanlar sayesinde kentte ikincil bir afet, yangın, patlama olmadı. Kentsel doğal gaz dağıtım şebekelerimiz bu konuda iyi durumda.”dedi.

3 BÖLGEDE AĞIR SINIR HASARI

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, herhangi bir fay sınırında hasar olmadığını belirterek, meydana gelen hasarın zemin sorunlarından kaynaklandığını söyledi.

Depremin ardından basınca duyarlı sistemler sayesinde tüm kritik vanaların 2 ila 3 dakikada kapatıldığını kaydeden Özcan, şunları kaydetti: “Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’ta doğalgaz kesildi. 9 ilçemizde de doğalgazı kestik. 3 bölgede yoğunlaşan hat hasarımız var. Bu hasarlar daha çok sıvılaşma ve zemin sorunlarından kaynaklanıyor. Yatay deplasmanlar var. Maraş ve Adıyaman bölgelerinde 8 metreye kadar.”sözlerini kullandı.

OLASI MARMARA DEPREMİ

Muhtemel Marmara depreminin uzun süredir gündemlerinde olduğunu ve hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Özcan, şöyle devam etti:

“Mafsallı beton bloklar kullanarak Marmara Denizi’ndeki boru hattı geçişlerimizi hem denizcilik faaliyetlerinden kaynaklanan sorunlara hem de deprem etkisindeki serbest hareketlere karşı daha kontrollü hale getirmek için çalışmalarımızı yürüttük. Yaklaşık 13 kilometrelik bir hat boyunca, Bu konuda hem istikrarı hem de güvenliği sağlayacak deniz geçişlerini gerçekleştirdik.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI / ESMA ALTIN

kucukcekmece-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu