Haber

Filistin, Vatandaşlarını Sudan’dan Tahliye Etmek İçin Hazırlıklara Başladı

Filistin, ordu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çatışmalara sahne olan Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etmek için hazırlıklara başladığını duyurdu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Filistin’in Sudan’daki vatandaşlarının tahliyesi için hazırlıklara başladığı, İstihbarat ve İçişleri Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlık ve kurumlarla uyum içinde Hartum’da kriz masası kurulduğu kaydedildi.

Tahliye işlemleri konusunda Sudan, Mısır ve Ürdün ile de iş birliği yapıldığı belirtilirken, tahliye edilecek kişi sayısı hakkında bilgi verilmedi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

piraziz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu