Teknoloji

Deprem aktivitesine dair ipucu verebilir: Okyanus tabanında bulunan tektonik petrol sızıntısı

DUVAR- Bilim adamları, ABD’nin Oregon eyaleti yakınlarında okyanus tabanından “yangın hortumu gibi” fışkıran ılık bir sıvıya rastladılar. Bunun, Kuzeybatı Pasifik’teki deprem aktivitesine dair bazı ipuçları sağladığı düşünülüyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sızıntının Cascadia Yitim Zonu fayı üzerindeki bir delikten kaynaklandığını belirtti.

Hakemli bilim dergisi Science Advances’te yayınlanan araştırmada, dipten sızan suyun bir tür tektonik yağ olduğu belirtildi. Araştırmacılara göre, bu su olmadan deniz tabanındaki plakalar kayma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Kaynağa Pythia’nın Vahası adı verildi. Bu isim, kaplıcada otururken kehanetler gören mitolojik kahinlerden gelir.

Ekip, Newport sahilinden yaklaşık 80 kilometre açıkta yaptığı bir keşif gezisinde, okyanus yüzeyinin yaklaşık 1,2 kilometre altında beklenmedik kabarcık bulutları tespit etti. Daha fazla araştırma, bu sıvının kimyasal olarak deniz suyundan farklı olduğunu da gösterdi. Çünkü daha yüksek miktarda bor, lityum ve daha az klorür, potasyum ve magnezyum içeriyordu.

Çalışmanın ortak yazarı ve Washington Üniversitesi’nde oşinografi profesörü olan Evan Solomon yaptığı açıklamada, suyun “deniz tabanından bir yangın hortumu gibi çıktığını” söyledi:

“Bu daha önce hiç görmediğim bir şey ve bildiğim kadarıyla kimse bunu gözlemlemedi. Daha da tuhafı, bu sıvı arka plan sıcaklığından yaklaşık 9 derece daha sıcaktı. Keskin sıcaklık farkı, sıvının yukarıda olması. sıcaklığın 150 ila 250 santigrat derece olduğu tahmin edilen Dünya’nın yüzeyi, altındaki Cascadia mega itme kuvvetinden geldiğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu