Haber

Abdullah Zeydan kimdir?

Abdullah Zeydan, 22 Temmuz 1973’te Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yüksekova’da tamamladı. Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

Mimar olarak çalıştı. 6 Haziran 2015 genel seçimlerinde Hakkari Milletvekili seçildi. Eski Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan’ın oğludur.

Abdullah Zeydan, 4 Kasım 2016’da HDP eşbaşkanları ve milletvekillerine yönelik eş zamanlı operasyonlarda 12 kişiyle birlikte gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

“Terör örgütü propagandası yapmak”, “suç ve suçluyu övmek”, “kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek” ve “örgüt üyesi olmak” suçlarıyla suçlanıyordu. İddianamede Zeydan’ın 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada heyet, Zeydan’ı “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 5 yıl, terör örgütü propagandası yapmak suçundan da 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. hareket. Zeydan’a toplam 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Edirne Cezaevi’nde bulunan Zeydan, Ocak 2022’de serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

haber-karakopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu